|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Iron |
| Rail: | 3 Fold Extension |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency




Product Characteristics| Item no. | WH-D3510 |
| Item name | 3 Fold normal type ball bearing drawer slide |
| Material | Cold rolled steel plate |
| Thickness | 1.0*1.0*1.0mm |
| Width | 35mm |
| Surface treatment | Blue zinc plated/ black plated |
| Color | Sliver/black |
| Loading | 25 KGS (16'') |
| Life time | 50000 cycles |
| QTY | 20 pairs/CTN |
| G.W. | 16.4KGS(16") |
| Carton size | 42*14*15.5CM(16") |
| Lead time | 25 days or be based or your exact order quantity |
| Loading port | Guangzhou/Shenzhen |
| SIZE | L(mm) | A length (mm) | B (mm) | C(mm) | D(mm) | E (mm) | H(mm) | T (mm) |
| 10'' | 250 | 96 | 160 | 255 | 505 | |||
| 12'' | 300 | 160 | 96 | 128 | 305 | 605 | ||
| 14'' | 350 | 160 | 96 | 160 | 355 | 705 | ||
| 16'' | 400 | 160 | 64 | 128 | 192 | 405 | 805 | |
| 18'' | 450 | 160 | 128 | 160 | 192 | 455 | 905 | |
| 20'' | 500 | 160 | 128 | 64 | 160 | 256 | 505 | 1005 |
| 22'' | 550 | 160 | 128 | 64 | 224 | 224 | 555 | 1105 |
| 24'' | 600 | 160 | 128 | 128 | 224 | 288 | 605 | 1205 |


Q1.Are you a factory?
A1: Yes, we are the manufacture which located in Shunde, Foshan. We have more than 20 years of professional production experience.
Q2. How can I know the completion of my order?
A2: Each order would be followed by special staff who would give you working report by week so that you can know how is going with your production.
Q3:Do you accept third party factory audit and products inspection?
A3:Yes, we do accept third party quality management or social audit and thirty party pre-shipment products inspection. Please feel free to contact us with our customer services.
Q4:Why choose us?
1.Price:Factory direct price, first-hand, reasonable!
2.Quality:Acceptance of each process by a professional quality inspection team!
3.Delivery date: Stable delivery,punctual delivery promise!