Iron Steel Ball Bearing Swivel Plate for Home Office Bar Chair
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Iron |
| Color: | Black |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2022
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Multi-language Pioneer
Self-branded
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
2 languages freely used by foreign trade staff. include: English, Japanese
The supplier has 2 Self-brands, check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- WH-CE203
- Height Adjustable
- Unadjustable
- Rotary
- Rotary
- Finish
- Black Painting
- Certification
- BV
- Customized
- Customized
- Condition
- New
- Size
- 203*203mm
- Material Thickness
- 2.5mm
- G.W./CTN
- 37.2kgs
- Carton Size
- 56*29*29cm
- Qty/CTN
- 20 PCS
- MOQ
- 1000PCS
- Lead Time
- 25 Days
- Loading Port
- Guangzhou/Shenzhen
- Market
- Europe/North America/Africa/South Amercia
- Transport Package
- Sthandard Export Carton
- Specification
- T2.5X202X25.5mm/mh
- Trademark
- WEIHUA
- Origin
- Foshan, China
- HS Code
- 9401909090
- Production Capacity
- 100000PCS/Month
Product Description
*All prices are based on EXW term.
Product Characteristics
1.Crossed plate design, easy for installation.
2.Memory return.
3.Double bearing design, srtong loading capacity
Yes, we are manufacturer with more than 20 years of production experience..
2.What are the advantages of your company and products?
Stable high quality control and advanced production technology are our advantage , besides, rich experiences of metal stamping not only increase our working efficiency but also the capability competition.
3.Can you make customize design?
We are professional to manufacture on formwork system and scaffolding accessories products. Welcome to send us new design drawings and OEM inquiry. We have best engineers to satisfied your request.
4.How to control the quality of your products?
Our QC Department will make hardness testing , coating thickness test, loading capacity test, tension test, dimension check and packing dropping test at our factory testing & inspection room before shipment.
5.Are the packing good enough to delivery?
Offer the different kind of cartons(including size,color,thicker). All depends on clients' requirements.

Product Characteristics
1.Crossed plate design, easy for installation.
2.Memory return.
3.Double bearing design, srtong loading capacity
| Item no. | WH-CE203 |
| Item name | 203*203mm rolled edge memory return swivel plate |
| Material | A3 steel plate |
| Thickness | 2.5mm |
| Size | T2.5*203*25.5mm |
| Color | Black |
| Surface treatment | Black painting |
| Balls | Dia 8 mm*10 pcs balls |
| Function | 360-degree free Rotation. |
| Advantages | Double bearing smooth rotation, flexible, small gap, long life using. |
| Usage | Barstool, office chair, dining chair, etc. |
| Lead time | 25 days or be based on your exact order quantity |
| Loading port | Guangzhou/Shenzhen |
| QTY | 20 PCS/CTN |
| G.W. | 37.2KGS/CTN |
| Carton size | 56*29*29 CM |
It comes in two design, crossed iron sheet and non-opened iron sheet are available for selection. Please contact us for more details.

Yes, we are manufacturer with more than 20 years of production experience..
2.What are the advantages of your company and products?
Stable high quality control and advanced production technology are our advantage , besides, rich experiences of metal stamping not only increase our working efficiency but also the capability competition.
3.Can you make customize design?
We are professional to manufacture on formwork system and scaffolding accessories products. Welcome to send us new design drawings and OEM inquiry. We have best engineers to satisfied your request.
4.How to control the quality of your products?
Our QC Department will make hardness testing , coating thickness test, loading capacity test, tension test, dimension check and packing dropping test at our factory testing & inspection room before shipment.
5.Are the packing good enough to delivery?
Offer the different kind of cartons(including size,color,thicker). All depends on clients' requirements.


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Swivel plate
- Memory return
- Iron Steel Ball Bearing Swivel Plate for Home Office Bar Chair
Related Categories
Hot Searches
More